Заняття сьоме: Стосунки з однолітками: тиск групи однолітків

Мета:

  • сприяти виробленню в учасників навичок протистояння тиску однолітків у потенційно небезпечних ситуаціях.

Структура заняття:

№ з/п Назва активності Час у хвилинах
1. Попереднє письмове опитування для з’ясування емоційного стану учасників 3
2. Пригадування попереднього заняття, обговорення домашнього завдання 10
3. Оголошення теми заняття 2
4. Опрацювання кейсів «Стоп кадр!» 35
5. Рольова гра «Як протистояти тиску однолітків» 24
6. Домашнє завдання 3
7. Рефлексія / чаювання 10
8. Постопитування для з’ясування емоційного стану учасників 3
Тривалість заняття 90

Особливості заняття:

У процесі заняття учасники усвідомлять деструктивний вплив групи однолітків у деяких потенційно небезпечних ситуаціях, навчаться взаємодіяти з іншими при застосуванні тиску.

Матеріальне забезпечення:

  • анкети для перед- і постопитування;
  • проектор;
  • ноутбук;
  • фліпчарт;
  • папір;
  • ручки;
  • маркери;
  • гаджет, щоб робити знімки.

Підготовка до заняття:

  • опрацювати перед- і постопитування для з’ясування емоційного стану часників;
  • відібрати фотознімки з попереднього заняття, по можливості зробити презентацію Power Point;
  • підготувати приміщення, де буде проходити заняття, для заохочення інтерактивного спілкування, зокрема, стільці треба розмістити у формі кола;
  • переглянути мету та структуру заняття, взяти необхідне для нього матеріальне забезпечення.

 

Активність 1: Попереднє письмове опитування для з’ясування емоційного стану учасників

Опис активності і порядку її проведення представлений у конспекті першого заняття (активність 1).

 

Активність 2: Пригадування попереднього заняття, обговорення домашнього завдання

Завдання:

  • пригадати важливі моменти попереднього заняття;
  • створити позитивний емоційний фон для подальшої роботи.

Порядок дій:

Тренери пропонують розглянути фотознімки з попереднього заняття, демонструючи їх за допомогою ноутбука та проектора. Коли учасники бачать певний знімок, вони мають прокоментувати його, пригадуючи свою діяльність на попередньому занятті.

Пригадуючи попереднє заняття, спитайте:

  • Як пройшов час, відколи не бачилися?
  • Чи були у Вас причини використати яку-небудь із навичок, про які йшлося минулого заняття?
  • Якщо так, то які з них виявились для Вас найбільш ефективними?
  • Як впоралися з домашнім завданням?

 

Активність 3: Оголошення теми заняття

Завдання:

  • налаштувати учасників на продуктивну взаємодію.

Порядок дій:

Тренер: «На останньому занятті ми говорили про позитивні і здорові типи дружби, а також як краще висловити свої почуття, коли справи у товаришів йдуть не дуже. На сьогоднішньому занятті ми розглянемо, як група однолітків може здійснювати тиск, тема: «Стосунки з однолітками: тиск групи однолітків».

Я впевнений(а), що ми усі були у такій ситуації, коли наші друзі закликали нас брати участь у справах, які нам не подобалися, або ми знали, що вони шкідливі для нашого здоров’я, благополуччя, небезпечні для нас або інших.

Що ж робить нас вразливими до тиску групи однолітків? Чому ми піддаємося?

  • Можливий ризик відторгнення друзями?
  • Бажання здаватися «крутим» і сміливим?
  • Небажання сперечатися щодо поведінки наших друзів, оскільки це може спричинити конфлікт з ними, а ми хочемо цього уникнути?

На цьому занятті ми подумаємо про різні стратегії поведінки в умовах тиску групи однолітків. Ми будемо використовувати деякі навички, набуті на попередніх заняттях, і які стосуються взаємин з однолітками і вирішення конфліктів, а також навички активного слухання».

Поради тренеру:

 

Активність 4: Опрацювання кейсів «Стоп кадр!»

Завдання:

  • акцентувати увагу учасників на проблемі тиску однолітків;
  • показати у рольових іграх важливість власної думки підлітка на противагу тиску однолітків.

Порядок дій:

Тренеру слід розділити велику групу на 2 чи 3 менші підгрупи по 5-6 учасників. Попросіть кожну групу розробити сценарій рольової гри, показуючи ситуацію тиску з боку групи однолітків. Можна обрати один із пропонованих нижче. Як альтернатива – вони можуть створювати подібні сценарії на основі свого власного досвіду. Переконайтеся, що підгрупи обрали різні варіанти для розгляду.

Пропонуються варіанти сценаріїв, проте їх можна змінювати. Можна використовувати альтернативні варіанти, що базуються на груповому або власному досвіді підлітків, або ж створювати сценарії на розсуд тренерів.

  • Новий хлопчик, Влад, недавно прийшов у цей клас і почав спілкуватися з новими однокласниками, яких він застав за грою у футбол. Після гри група п’є газовані напої і пропонує цигарки усім по колу. Вони пропонують сигарету і Владу, але він ввічливо відмовляється. Усі вони починають курити і дражнити Влада за те, що він відмовився від пропозиції. Влад не хоче курити, але він хоче потоваришувати зі своїми новими знайомими.
  • Наташа сидить зі своїми друзями під час перерви. Дівчинка, з якою вони дружили, заходить до класу, і друзі, з якими сидить Наташа, починають недобре відгукуватися з приводу її зовнішності. Наташа почувається недобре, однак друзі закликають її приєднатися до обговорення і образ.
  • По дорозі до школи Ігор зустрічає групу однолітків. Він їх упізнає, але особисто вони не знайомі. Вони звертаються до нього і починають дружню бесіду. Ігорю сподобалось, що його запросили приєднатися, підлітки веселі, і Ігорю комфортно у цій компанії. Коли Ігор дивиться на годинник, він розуміє, що вже час йти до школи. Хлопці пропонують йому залишитись. Вони запрошують його піти з ними зірвати виноград із саду місцевого фермера. Ігор дуже спокушений.
  • Діма спілкується зі своїми друзями біля місцевого магазину. Хлопці сумують. Кілька дівчат проходить повз магазин. Один із друзів Діми викрикує дуже недоречний коментар на адресу дівчат. Дівчата зніяковіли і прискорили крок. Інші підлітки сміються і також починають викрикувати коментарі дівчатам. Діма знає, що це засмучує дівчат, і що поведінка хлопців неправильна, але він не хоче йти наперекір друзям.
  • Настю з подругами запросили у четвер у розважальний центр, хоча вночі перед цим їй мама не дозволяла йти. Друзі радять збрехати мамі і сказати, що вона збирається додому до однієї з подруг, щоб разом готуватися до іспиту. Хоча Настя дійсно хоче піти з подругами, вона каже, що не хоче брехати мамі. Друзі починають дражнити її і говорити, що вона пропустить дуже цікаві заходи.

Після того, як у кожної групи буде не більше 20 хвилин для того, щоб поговорити про рольові ігри, запропонуйте групі програти сценарії і, якщо вони будуть зняті на відео, відтворити їх на проекторі. У той час, поки одна група виступає, інша група виконує роль аудиторії. Тренер тим часом буде «призупиняти кадр» у різні моменти при виконанні рольової гри – шляхом голосного плескання у долоні або при використанні відеоматеріалу – зупинки відео.

Поясніть групі, як Ви будете спрямовувати сценку. Коли Ви будете плескати, вони можуть вийти з ролі. Коли Ви знову плескаєте або кажете «замри» під час сценки, вони повинні застигнути у положенні, у якому вони знаходяться, тобто зробити стоп-кадр.

Коли Ви зупинили сценку (плесканням чи словом «замри»), спитайте аудиторію, що вони думають чи почувають щодо сценки і чи можуть виразити своє ставлення до неї. Спитайте аудиторію, як вони хотіли б продовжити сценку. Повторним плесканням Ви можете запустити сценку знову.

Зупиніть сценку у момент прийняття рішення. Попросіть акторів та глядачів придумати різні рішення / альтернативи для вирішення проблеми. Що можна зробити, щоб покращити ситуацію? Переконайтеся у тому, що учасники придумали реалістичні рішення. Окрім того, перевірте, чи достатньо чітко учасники розуміють, що вони можуть змінити тільки свою власну поведінку, а не поведінку інших.

Попросіть групу розіграти продовження сценки.

Актори можуть зупиняти і продовжувати гру у будь-який час, щоб за бажанням усі мали можливість взяти участь. Наприклад, спитайте учасників, які пропонують рішення, виступити акторами і спробувати, чи спрацює їхнє рішення.

При плесканні група зупиняється на тому місці, де вона знаходиться. Тренер може виділяти деякі ключові питання для обговорення, перш ніж продовжити виконання. Питання можуть бути такі:

  • Що Ви бачите?
  • Що показує ця група?
  • Чи вважаєте Ви, що ця сценка реалістична? (Можливо, це колись сталося з Вами або з кимось зі Ваших знайомих).
  • Як Ви думаєте, що почувають люди у цій ситуації?
  • Як, на Вашу думку, могла скластися така ситуація? Що її спричинило?

Поради тренеру:

Залежно від настрою групи та ресурсу часу можна провести вправу-енерджайзер.

            Активність 5: Рольова гра «Як протистояти тиску однолітків»

Завдання:

  • спонукати учасників до вироблення ефективних способів протистояння тиску групи однолітків.

Порядок дій:

Ця активність передбачає, що майже уся група буде задіяна у рольовій грі. У ній буде три різні види ролей:

  • Головні герої (2-3 особи).
  • Група тиску однолітків (5 осіб).
  • Комітет добрих порад (5 осіб).

Насамперед Вам треба розподілити різні ролі серед групи. Переконайтесь, що усі чітко розуміють мету їхніх ролей. Запропонуйте групі обрати сценарій із попередніх варіантів, які ще не обиралися. Потім розсадіть групу таким чином, щоб «головні герої» були посередині. У цій вправі учасники відразу отримають свої ролі і сценарій, у них немає часу на підготовку. Коли Ви даєте сигнал для старту, «група тиску однолітків» повинна почати вербально тиснути на головних героїв, схиляючи їх до негативної поведінки згідно зі сценарієм – курити, пропускати уроки, словесно ображати дівчат, знущатися над іншими підлітками та ін. «Група тиску однолітків» повинна якомога більше тиснути на головних героїв, використовуючи усі можливі причини і способи, які вони тільки знають. Якщо головні герої відчують, що це дійсної переконало те, що вони чують, вони підходять ближче до «групи тиску однолітків».

Тепер попросіть «комітет добрих порад» дати головним героям хороші поради про щодо того, чому вони не повинні піддаватися тиску з боку однолітків. Якщо «комітет добрих порад» буде переконливим для головних героїв, вони підходять ближче до нього.

Заохочуйте «групу тиску однолітків» та «комітет добрих порад» конкурувати один з одним, щоб переконати головних героїв вислухати їхні причини та слідувати їхнім порадам. Групи можуть діяти досить активно та творчо, щоб переконати головних героїв.

Групова дискусія:

  • Що Ви бачили під час цієї вправи?
  • Чи були «головні герої» більш сприйнятливими до тиску з боку «групи тиску однолітків» або «комітету добрих порад»? Чому Ви так думаєте?
  • Як це працює насправді у нашому повсякденному житті?
  • Чому так важко опиратися тиску з боку однолітків? Що може допомогти Вам протистояти цьому?
  • Чи завжди є хороша порада, щоб допомогти Вам протистояти тиску з боку однолітків? Хто дає хороші поради?
  • Чи завжди ми дотримуємось хорошої поради?

Поради тренеру:

Підсумовуючи, тренеру слід сказати, що бувають випадки, коли ми слідуємо за нашими однолітками у прийнятті певних рішень, однак завжди розумно спочатку звернутися за порадою до людей, яким ми довіряємо і які, як ми знаємо, діють у наших якнайкращих інтересах. Проте врешті-решт ми маємо зробити власний вибір. Це не завжди легко, але важливо розуміти, що у більшості випадків у Вас є вибір, і Ви можете сказати «ні».

 

            Активність 6: Домашнє завдання

Завдання:

  • сприяти усвідомленню учасниками ситуацій тиску однолітків у власному житті.

Порядок дій:

Тренери пропонують учасникам таке домашнє завдання:

  • Пригадайте ситуацію, у якій Ви зіштовхувалися з тиском групи однолітків. Подумайте і запишіть, що Ви почували і як діяли.

 

Активність 7: Рефлексія / чаювання

Опис активності і порядку її проведення представлений у конспекті першого заняття (активність 9).

 

Активність 8: Постопитування для з’ясування емоційного стану учасників

Опис активності і порядку її проведення представлений у конспекті першого заняття (активність 10).