Заняття четверте: Самооцінка

Мета:

  • сприяти становленню позитивної самооцінки учасників, розумінню її ролі у взаєминах з іншими.

Структура заняття:

№ з/п Назва активності Час у хвилинах
1. Попереднє письмове опитування для з’ясування емоційного стану учасників 3
2. Пригадування попереднього заняття, обговорення домашнього завдання 10
3. Оголошення теми заняття 2
4. Міні-лекція з елементами бесіди «Що таке самооцінка» 10
5. Гра «Позитивне підкріплення» 18
6. Гра-самопрезентація «Реклама» 18
Альтернативні вправи
7. Міні-лекція «Поради щодо зміцнення здорової самооцінки» 13
8. Домашнє завдання 3
9. Рефлексія / чай-брейк 10
10. Постопитування для з’ясування емоційного стану учасників 3
Тривалість заняття 90

Особливості заняття:

У процесі заняття учасники мають зрозуміти роль самооцінки для взаємин з іншими. Вправи спрямовані на підвищення самооцінки учасників.

Матеріальне забезпечення:

  • анкети для перед- і постопитування;
  • проектор;
  • ноутбук;
  • фліпчарт;
  • папір;
  • кольоровий папір;
  • ручки;
  • маркери;
  • клей;
  • старі журнали;
  • гаджет, щоб робити знімки.

Підготовка до заняття:

  • опрацювати перед- і постопитування для з’ясування емоційного стану часників;
  • відібрати фотознімки з попереднього заняття, по можливості зробити презентацію Power Point;
  • підготувати приміщення, де буде проходити заняття, для заохочення інтерактивного спілкування, зокрема, стільці треба розмістити у формі кола;
  • переглянути мету та структуру заняття, взяти необхідне для нього матеріальне забезпечення.

 

Активність 1: Попереднє письмове опитування для з’ясування емоційного стану учасників

Опис активності і порядку її проведення представлений у конспекті першого заняття (активність 2).

 

Активність 2: Пригадування попереднього заняття, обговорення домашнього завдання

Завдання:

  • пригадати важливі моменти попереднього заняття;
  • створити позитивний емоційний фон для подальшої роботи.

Порядок дій:

Тренери пропонують розглянути фотознімки з попереднього заняття, демонструючи їх за допомогою ноутбука та проектора. Коли учасники бачать певний знімок, вони мають прокоментувати його, пригадуючи свою діяльність на попередньому занятті.

Пригадуючи попереднє заняття, спитайте:

  • Як пройшов час, відколи не бачилися?
  • Чи змогли Ви успішно використати навички спілкування, розглянуті нами на попередніх заняттях?
  • Які були найбільш ефективні для Вас?
  • Як впоралися з домашнім завданням?

Поради тренеру:

Фотознімки мають відображати ключові моменти попереднього заняття. Їх можна представити у вигляді презентації.

Активність 3: Оголошення теми заняття

Завдання:

  • налаштувати учасників на продуктивну взаємодію.

Порядок дій:

Тренер: «Тема сьогоднішнього заняття – «Самооцінка». Як Ви розумієте, що таке самооцінка?».

Після короткого обговорення переходьте до наступної активності.

Поради тренеру:

 

Активність 4: Міні-лекція з елементами бесіди «Що таке самооцінка»

Завдання:

  • схарактеризувати самооцінку як важливий елемент особистості;
  • визначити механізми формування позитивної та негативної самооцінки.

Порядок дій:

Тренер має пояснити, що існує значна кількість його визначення, найпростіше з них: самооцінка – це самоповага, впевненість, задоволеність самим собою та здатність приймати власні помилки.

Самооцінка – це не природна властивість особистості, а набута завдяки досвіду, взаємовпливу та взаємовідносин з народження, у ранньому дитинстві, у юнацтві і пізніше. Однак вплив найбільш ранніх взаємовідносин з нашими батьками / опікунами не можна недооцінювати, і вони можуть бути прикладом для наших майбутніх думок про усі аспекти відносно нас самих та нашої самоповаги – наскільки привабливими ми є для інших людей (фізично та особистісно), як ми ставимося до власних талантів , здібностей та особистісного потенціалу. Позитивна думка, любов та схвалення головних людей у нашому житті буде виховувати високу самооцінку. Це буде полегшувати нам навчання на власних помилках, даватиме можливість насолоджуватися нашими успіхами та брати на себе відповідальність за наші дії та вибір. Хоча ми знаємо, що не можемо бути кращими в усьому, наявність позитивної самооцінки допомагає нам визнавати це і уникати постійних невигідних порівнянь з іншими людьми. Адже кожен із нас є унікальним та має щось своє особливе, чим може поділитися зі своїм оточенням. На основі нашого сприйняття власних помилок та успіху ми розвиваємо уяву  та низку припущень про себе і, як ми вважаємо, про свої навички, таланти та ціннісні якості.

Спитайте в учасників, як вони вважають, чому самооцінка є важливою?

Обговоріть це питання – нехай 1-2 учасники перелічать причини, визначені групою при обговоренні. Наприклад, ми знаємо, що наявність позитивної самооцінки є важливим, оскільки:

  • Вона допомагає нам добре відчувати себе і все, що ми робимо.
  • Вона переходить у віру в себе, дає нам сили пробувати щось нове.
  • Вона дозволяє нам поважати себе та бути правдивим з собою, навіть коли ми робимо помилки. І якщо ми поважаємо себе, інші будуть поважати нас також.
  • Коли у нас позитивна самооцінка, ми знаємо, що досить розумні, щоб приймати власні рішення.
  • Коли ми поважаємо себе, ми, ймовірно, будемо робити більш доцільний вибір та приймати рішення, які будуть корисні для нашого фізичного та психологічного благополуччя.
  • Ми будемо цінувати свою безпеку, свої почуття та здоров’я. Відповідно ми будемо обирати більш здорове харчування, заняття спортом чи будемо проводити час на вулиці, щоб займатися чимось, що нам подобається (не маючи при цьому почуття провини, що не робимо щось для когось ще).
  • Здорова самооцінка, найбільш ймовірно, зробить наші взаємини з іншими людьми більш здоровими та радісними також!

Тут слід зазначити, що наявність високої самооцінки не означає, що Ви не берете до уваги почуття, потреби та бажання оточуючих. Насамперед це означає, що Ви цінуєте себе достатньо, щоб переконатися, що Ваші почуття та потреб рівноцінні і з ними рахуються.

Як самооцінка впливає на Ваше життя та взаємини?

Коли ми зростаємо, важливо, щоб ми розвивали здоровий рівень самооцінки. Здорова самооцінка залежить від наявності позитивного уявлення про себе і може мати тривалий вплив на розвиток особистості, стійкість, взаємовідносини і врешті-решт на наше душевне здоров’я та звички. Це може включати впевненість та бажання спробувати нові речі, здатність приймати хороші рішення, зіштовхуючись з проблемами, вирішення життєвих задач, розвиток та збереження здорових стосунків.

За підтримки та позитивної думки батьків і близьких членів сім’ї основною вимогою до дітей є створення позитивного уявлення про себе та здорової самооцінки. Коли у дитини з’являються старші друзі, однолітки, вчителі та інші ключові фігури у житті, також стає все більш важливим продовжувати розвивати самооцінку. Це надзвичайно важливо для оптимального прискорення відновлення, стабільного душевного здоров’я та позитивного світогляду.

Що впливає на виникнення позитивної або негативної самооцінки:

  1. Зовнішній вигляд.
  2. Навички і таланти – мистецтво, спорт , музика, математика, краса, поезія, соціальні навички, веселість, популярність, здатність бути хорошим другом, доброта.
  3. Соціальний статус – економічний, робота або посада, сирота, молода мама, бути дитиною незаміжньої матері, вдова, розлучений та ін.
  4. Бути відштовхуваним або дискримінованим через очевидні «відмінності». Це можуть бути особистісні відмінності (інвалідність, певний колір волосся, інше мовлення – акцент, заїкання) або ставлення до конкретної групи, релігії, етнічної групи.

У сім’ї дитині важливо відчувати, що її думка вважається важливою; діти отримують схвалення батьків, слід уникати неприємних порівнянь з братами / сестрами!

Багато позитивних якостей та особливостей, отриманих завдяки позитивній думці з народження та раннього дитинства = самовпевненість та висока самооцінка. З іншого боку, багато негативного = низька самооцінка.

Низька самооцінка може призводити до: збільшення ризику виникнення проблем з психічним здоров’ям, включаючи депресію; нездатності досягати або реалізовувати потенціал; недостатньої впевненості у собі; низької самоповаги; поганих взаємин; почуття непотрібності; страху пробувати нове; саморуйнівних звичок, включаючи нанесення собі шкоди та розлади харчування; тривожності, соціальної тривожності та фобій; нездатності брати відповідальність за свої дії та вибір.

Групове обговорення:

  • Як би Ви охарактеризували власну самооцінку?
  • Вона змінилися чи залишається досить стабільною? (Можна намалювати на плакаті великий термометр з градусами, що показує від низької знизу до високої зверху. Попрохайте учасників відзначити, де, на їхню думку, як вони відчувають, знаходиться їхня самооцінка зараз).

Поради тренеру:

 

            Активність 5: Гра «Позитивне підкріплення»

Завдання:

  • сприяти підвищенню самооцінки учасників;
  • акцентувати увагу учасників на позитивних рисах характеру один одного.

Порядок дій:

Учасники мають сісти у коло обличчям один до одного. Роздайте по аркушу паперу кожному учаснику. Попросіть учасників написати їхні імена на аркушах паперу, а потім передати аркуш людині зліва від них. Учасники мають потім написати нижче одну позитивну характерну рису людини, чиє ім’я написане на аркуші паперу. Потім вони мають передати аркуш іншому учаснику зліва від них. Аркуш «рухається» по колу – знову учасники мають написати нижче одну позитивну характерну рису людини, чиє ім’я написане на аркуші паперу. Гра триває доти, поки усі учасники не написали один одному позитивні характерні риси.

Обговоріть з учасниками, що вони відчувають щодо відзначених (написаних на аркушах) властивих їм рис. Деякі питання:

  • Чи відчувають вони, що написані риси вірні щодо них?
  • Якщо ні, то чому, на їхню думку, інші учасники вважають цю рису властивою?
  • Чи почували вони себе добре, читаючи те, що було написано?
  • Які позитивні риси характеру вони бачать у своїх батьків / опікунів та друзів?

Поради тренеру:

У разі потреби тренери можуть звернутися до списку позитивних рис, попросивши подумати, кому із близьких та знайомих вони притаманні. Для цього тренер спочатку називає рису, а потім просить подумати (і за бажанням назвати) близьку людину, яка має таку рису характеру.

Список позитивних рис

Сміливий Співчутливий Захоплений
Хоробрий Свідомий Добросовісний
Розумний Тактовний Товариський
Спокійний Ввічливий Кумедний
Уважний Креативний Щедрий
Комунікабельний Рішучий Працелюбний
Люблячий Старанний Поступливий
Вірний Безтурботний Чесний
Скромний Терплячий Добрий
Охайний Надійний Свідомий
Оптимістичний Розсудливий Душевний
Чуйний Щирий Вірний

 

Підсумовуючи вправу, слід наголосити, що позитивні риси, які має кожен учасник, це фундамент для гарних взаємин з іншими. Також варто звернути увагу, що у наших родичів та друзів також багато таких рис.

Активність 6: Гра-самопрезентація «Реклама»

Завдання:

  • сприяти розвитку позитивної самооцінки, умінню презентувати свої кращі риси та навички.

Порядок дій:

«Як передбачає назва, ця вправа включає створення деякої особливої реклами. У цій рекламі Ви будете пропонувати… СЕБЕ!».

Цю вправу можна проводити з використанням відео або за допомогою плакатного паперу та кольорових ручок. Попросіть учасників розробити рекламу та запропонувати себе; скажіть, що вони можуть представити себе перед ким-небудь. Вони можуть використовувати плакати, якщо захочуть, і створити 2-хвилинну рекламну об’яву, у якій йтиметься про щось хороше.

Поради тренеру:

Заохочуйте учасників до позитивної самопрезентації, залишаючи схвальні відгуки щодо пропонованої реклами.

Альтернативні вправи

Залежно від готовності групи і наявного часу також можна провести інші вправи. Тренери вирішують, які з вправ найбільше відповідають потребам конкретної групи.

«Вгадай хто»

Завдання:

  • акцентувати увагу на позитивних рисах один одного.

Порядок дій:

Напишіть на окремих клаптиках паперу імена усіх учасників групи, складіть їх і тримайте у чаші. Потім попросіть кожного підійти і обрати листочок. Таким чином кожен матиме листочок з ім’ям. Після цього кожен підліток повинен вийти вперед і показати деякі манери. Інші ж учасники групи мають здогадатися, про кого йде мова. Наприклад, Микола обав листочок з іменем Марія. Микола буде показувати поведінку Марії, а група має вгадати, хто це.

Поради тренеру:

Варто наголосити, що треба показувати хороші манери один одного. Вправу слід проводити у групі, де наявна позитивна групова динаміка, оскільки вона може провокувати конфлікти.

«Колаж»

Завдання:

  • підняти самооцінку учасників через розкриття їхніх хобі, інтересів та цілей у житті.

Порядок дій:

Дайте їм плакатний папір, кольорові ручки та журнали. Попросіть зробити колаж, який буде їх представляти. Вони можуть вирізати фото з журналів або щось намалювати. Колаж має містити те, що їм подобається, або те, що вони хочуть досягти у своєму житті, їхні мрії, наприклад. Ви також можете попросили учасників відгадати, кому належить той чи інший колаж.

Поради тренеру:

Запропонуйте учасникам забрати свої колажі додому і для підняття настрою час від часу дивитися на них.

«Позитивне і негативне»

Завдання:

  • актуалізувати позитивні риси
  • отримати зворотній зв’язок та пораду щодо перетворення негативних рис у позитивні.

Порядок дій:

У цій вправі треба створити пари, а потім роздати усім аркуші паперу. Попросіть усіх написати про себе 10 хороших речей і 5 поганих. Коли це буде зроблено, партнери обмінюються аркушами. Партнер має прочитати 10 хороших речей, а потім дати пораду щодо 5 поганих речей, що були вказані. Інший партнер буде робити те ж саме і перетворювати 5 поганих речей у хороші, даючи поради. У Вас можуть бути різні точки зору, і добра порада – для покращення особистостей.

Зверніть увагу на список знову. Цього разу кожен має самостійно написати щось, що він хоче почати, продовжити чи припинити робити, що допоможе їм завершити кожен із цих етапів для підвищення самооцінки. Наприклад, для поради «Проводити час з людьми, яким Ви подобаєтесь і які про Вас піклуються» можна сказати: «Я хочу проводити більше часу з моїм новим другом Вадимом, я його запрошу пограти у футбол зі мною цього тижня». Інший приклад буде для поради «Поважайте інших людей і ставтесь до них добре». На неї можна відповісти: «Я хочу перестати висміювати ту дівчину у моєму класі, це недобре, я буду намагатися ставитися до неї справедливо і допомогти їй». Для поради «Робити речі, на яких Ви розумієтесь» можна відповісти «Я гарно малюю, я буду намагатися малювати потроху кожного дня».

Поділіться з групою однією чи двома порадами щодо самооцінки, на яких Ви намагатиметеся сконцентруватися наступного тижня, і однією або двома, на яких Ви намагатиметеся сконцентруватися у майбутньому, і які можуть потребувати більше часу.

Що конкретно Ви вирішили робити, щоб виконати поради, які Ви назвали?

Поради тренеру:

Вправа потребує самоаналізу і може викликати різні емоції в учасників. Залежно від настрою групи по закінченні цієї активності можна провести вправу-енерджайзер.

            Активність 7: Міні-лекція «Поради щодо зміцнення здорової самооцінки»

Завдання:

  • запропонувати учасникам шляхи підвищення самооцінки.

Порядок дій:

Як Ви можете підвищити свою самооцінку?

Є кілька шляхів підвищення самооцінки і переступити через негативні почуття, оскільки кожному треба самостверджуватися для розвитку упевненості та віри в себе.

Уникайте негативного внутрішнього діалогу, натомість збільшуйте позитивний:

  • Ми говоримо собі різні речі увесь день, і це нормально – говорити щось хороше або щось погане про себе. Однак ми часто прагнемо сконцентруватися на негативних речах або на тому, що нам не подобається у собі, ігноруємо хороше. Ми віримо в те, що ми говоримо собі, і якщо основний наш внутрішній діалог – негативний, тоді легко повірити у те, що ми погані.
  • Приклади негативного внутрішнього діалогу: «Я не такий розумний, як Сашко», «Я не така гарна, як Юлія», «Я ніколи не зможу зробити що-небудь правильно», «Якщо я не буду курити, я не буду подобатися людям», «Я надто товстий», «Я слабкий».
  • Приклади позитивного внутрішнього діалогу: «Я розумний», «Я привабливий», «Я хороший друг», «Я спортивний», «Я особливий», «Я уважний», «Я веселий», «У мене гарні очі», «У мене чарівна посмішка».

Є ще деякі речі, які Ви можете зробити, щоб допомогти підвищити свою самооцінку. Це список речей, які ми можемо зробити для захисту, підвищення або підтримання нашої самооцінки. Обговоріть з групою кожен пункт. Як може кожна з цих речей сприяти підвищенню самооцінки? Які власні поради може запропонувати група?

  • Проводити час з людьми, яким Ви подобаєтеся і які про Вас турбуються.
  • Ігноруйте (або тримайтесь подалі) людей, які Вас ображають або погано до Вас ставляться.
  • Робіть те, що Вам подобається та приносить задоволення.
  • Робіть те, що Вам добре вдається.
  • Заохочуйте себе за успіхи.
  • Розвивайте свої таланти.
  • Робіть для себе хороший вибір, не дозволяйте іншим робити вибір за Вас.
  • Несіть відповідальність за себе, свій вибір і свої дії.
  • Завжди робіть те, що Ви вважаєте правильним.
  • Будьте вірні собі і своїм цінностям.
  • Поважайте інших людей та ставтеся до них добре.
  • Ставте собі цілі і працюйте над їх досягненням.
  • Будьте собі кращим другом – ставтесь до себе добре і робіть те, що добре для Вас.

 

Створення списку бажань

Список бажань – це тип діаграми, де Ви маєте перерахувати речі, улюблені місця, заняття і людей, чия думка примушує Вас почуватися добре. Завжди, коли Ви почуваєтесь слабкими або сумними, просто візьміть список і прочитайте його. Це змінить Ваші думки і зробить Вас щасливим. Це також список для визначення речей, котрі примушують Вас почуватися добре, і тому допомагає становленню упевненості у собі. Ця вправа створює напрям мозку, щоб задуматися про себе, зміцнює впевненість. Завжди, коли Вам погано, сумно, прочитайте цей список, щоб відчути свою внутрішню силу.

Дайте відповідь на такі пункти при підготовці списку бажань:

  1. Люди, які роблять мене щасливим.
  2. Місця, які мені найбільше подобаються, або місця, де мені хотілося б побувати.
  3. Що мені подобається робити.
  4. Речі, які примушують мене почуватися добре.
  5. Мені у собі подобається…
  6. Мені добре вдається…
  7. Речі, котрі роблять мене щасливим, це – …
  8. Моїм друзям подобається у мені…

Поради тренеру:

Поради щодо підвищення самооцінки можуть бути представлені у роздатковому матеріалі. Зверніть увагу учасників на список бажань, нехай вони відпрацюють його кожен самостійно вдома.

            Активність 8: Домашнє завдання

Завдання:

  • сприяти фокусуванню уваги учасників на власних позитивних рисах.

Порядок дій:

Підводячи підсумки, група має запропонувати основне повідомлення, що витікає із заняття, – сфокусуйтесь на позитивному!

Для домашнього завдання пропонується таке:

  • Подумайте і запишіть позитивні моменти, які Ви усвідомили щодо себе.

 

Активність 9: Рефлексія / чаювання

Опис активності і порядку її проведення представлений у конспекті першого заняття (активність 9).

 

            Активність 10: Постопитування для з’ясування емоційного стану учасників

Опис активності і порядку її проведення представлений у конспекті першого заняття (активність 10).