Мета:
Структура заняття:
№ з/п | Назва активності | Час у хвилинах |
1. | Попереднє письмове опитування для з’ясування емоційного стану учасників | 3 |
2. | Пригадування попереднього заняття, обговорення домашнього завдання | 10 |
3. | Оголошення теми заняття | 2 |
4. | Гра «Передай оплеск» | 10 |
5. | Групова робота «Що ми знаємо про тютюн, алкоголь та інші наркотики» | 35 |
6. | Мозковий штурм «Одна проба наркотиків та її наслідки» | 14 |
7. | Домашнє завдання | 3 |
8. | Рефлексія / чаювання | 10 |
9. | Постопитування для з’ясування емоційного стану учасників | 3 |
Тривалість заняття | 90 |
Особливості заняття:
У процесі цього заняття учасники усвідомлять соціальні наслідки вживання наркотиків, переконаються, що тютюн та алкоголь такі ж шкідливі, як і заборонені наркотики. Тренери повинні уникати залякування учасників, натомість – робити акцент на їх свідомому виборі, що ґрунтується на бажаному майбутньому.
Матеріальне забезпечення:
Підготовка до заняття:
Опис активності і порядку її проведення представлений у конспекті першого заняття (активність 2).
Завдання:
Порядок дій:
Тренери пропонують розглянути фотознімки з попереднього заняття, демонструючи їх за допомогою ноутбука та проектора. Коли учасники бачать певний знімок, вони мають прокоментувати його, пригадуючи свою діяльність на попередньому занятті.
Пригадуючи попереднє заняття, спитайте:
Завдання:
Порядок дій:
Тренер: «Тема сьогоднішнього заняття – «Що ми знаємо про наркотики». Актуальність цієї тим зумовлена тим, що наркотичні речовини спричиняють ряд негативних наслідків для людей. Разом з тим, навіть багато дорослих неповною мірою розуміють природу наркотичних речовин та їх небезпеку.
Завдання:
Порядок дій:
Тренер пропонує учасника пограти в гру.
Усі учасники мають стати в коло. Для пояснення вправи скажіть: «Я повернусь обличчям до людини ліворуч від мене та подивлюсь їй в очі. У цей самий момент ми повинні зробити оплеск руками (покажіть). Після чого він чи вона повертається ліворуч та одночасно з тим, хто стоїть ліворуч, робить оплеск. Таким чином, ми передамо оплеск-ритм по колу. Давайте спробуємо зробити це зараз. Пам’ятайте, Ви повинні дивитися в очі один одному та робити оплеск одночасно».
Виробляється певний ритм, і тренер може говорити швидше чи повільніше для того, щоб збільшити швидкість передачі оплеску по колу. Після того, як оплеск буде передано по колу, скажіть: «А тепер ми спробуємо передати оплеск ще швидше». Починається передача оплеску по колу, від учасника до учасника. І нагадайте, що вони повинні продовжувати гру, навіть якщо вона припиняється на певний час, коли хтось пропускає оплеск. Після успішного завершення першого раунду передачі оплесків, починайте новий раунд. Коли група готова, додайте ще кілька оплесків, так щоб три або чотири їх варіанти передавалися по колу. Часто це приводить до дуже веселого, активного хаосу в групі, сміху.
Завдання:
Порядок дій:
Тренер пропонує визначення: «Наркотики – це нехарчові речовини, які при вживанні змінюють роботу головного мозку та викликають залежність».
Слід акцентувати увагу, що за стандартами ВООЗ (Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я) тютюн та алкоголь підпадають під категорію легалізованих наркотичних речовин.
Групова робота:
Презентація результатів:
Запропонуйте учасникам:
Групова робота:
Підсумуйте:
Поради тренеру: особливість активності полягає у тому, що учасники самостійно дають загальні відомості про наркотичні речовини, спираючись при цьому на відому їм інформацію.
Завдання:
Порядок дій:
Тренеру слід зазначити, що існування думка: «У житті все слід спробувати хоча б один раз». Проте чи завжди це так?
Запропонуйте учасникам:
Запишіть на дошці / фліпчарті:
Учасники можуть називати такі наслідки:
позитивні наслідки
негативні наслідки:
Оцініть наслідки:
Підсумуйте наслідки:
Поради тренеру:
Тренери під час цієї активності мають спрямовувати процес і підвести обговорення до логічно переконливих аргументів на користь здорового способу життя та про необґрунтованість ризиків, що пов’язані з експериментами з наркотиками. Це має бути висновок учасників та ними ж озвучений.
Завдання:
Порядок дій:
Тренери пропонують учасникам таке домашнє завдання:
Опис активності і порядку її проведення представлений у конспекті першого заняття (активність 9).
Опис активності і порядку її проведення представлений у конспекті першого заняття (активність 10).
Інформація про тютюн
Тютюн – легалізована наркотична речовина
Тютюн містить багато канцерогенних речовин, тому в курців дуже велика ймовірність захворювання на рак ротової порожнини, гортані або легень. Впливає паління й на зовнішній вигляд. У жінок, які палять, порушується робота статевих органів, що призводить до безпліддя. Якщо палить вагітна жінка, у неї може народитися фізично слабка дитина (знижена вага, порушення нервової системи), та, як наслідок, можливе відставання у психічному та фізичному розвитку, хворобливість. Усе це може проявитися одразу після народження або через деякий час.
Як і всі інші наркотичні речовини, тютюновий дим викликає дуже сильну залежність. Про це свідчать такі статистичні дані: 85% людей хочуть кинути палити, але вдається це лише 15% із них.
Велику шкоду курці завдають не лише собі, але й усім навколо (їх часто називають пасивними курцями). Вдихаючи тютюновий дим, пасивний курець зазнає такого самого впливу компонентів тютюнового диму, як і той, хто палить, із такими ж руйнівними наслідками для здоров’я.
В Україні заборонено палити в таких громадських місцях, як державні установи, навчальні заклади, громадський транспорт тощо. Зважаючи на руйнівний вплив тютюну на організм, законодавством заборонено продавати тютюнові вироби особам віком до 18 років.
Питання до роздумів
Інформація про алкоголь
Алкоголь – легалізована наркотична речовина
«Хмільне завжди протягує нам руку, коли ми зазнаємо невдач, коли ми слабнемо, коли ми втомлені, і вказує надзвичайно легкий шлях виходу з обставин, що склалися. Але обіцянки ці неправдиві: фізична сила, яку воно обіцяє – примарна, душевний підйом – оманний; під впливом хмільного ми втрачаємо істинне уявлення про цінності речей» (Джек Лондон).
Досить умовно наркотичні речовини розділяють на так звані легкі та важкі. В основі такого розділу – вплив певних наркотичних речовин на організм людини. Наслідки куріння тютюну і вживання алкоголю (у тому числі, з причин їх поширеності через так звану «легкість») є чи не найнебезпечнішими – за кількістю хвороб, смертей, зруйнованих сімей і людських доль. Як і всі інші наркотичні речовини, алкоголь викликає залежність. Спочатку це потреба в алкоголі для того, щоб уникнути неприємних переживань, розслабитися та почуватися впевненіше, проте згодом виникає потреба наявності алкоголю у крові – розвивається алкоголізм. Чим молодший організм, тим більша руйнівна дія алкоголю.
Алкоголізм – це захворювання, що супроводжується глибокими змінами та навіть деградацією особистості. Воно потребує дуже складного та довгого лікування, а результати такого лікування, як свідчать фахівці, не завжди ефективні. Через деякі особливості юного організму в підлітків і молодих людей хронічний алкоголізм розвивається значно швидше, ніж у людей старшого віку.
Розповсюдження та продаж алкоголю хоча й не заборонено законодавством, але контролюється державними установами. Такий контроль є необхідним, оскільки руйнівних наслідків від вживання алкоголю зазнає не лише окрема людина, але й її оточення, суспільство загалом. Так, в Україні законодавством заборонено продавати алкогольні напої особам до 18 років, а залучення підлітків до вживання алкоголю передбачає правову відповідальність. Діють певні обмеження щодо реклами алкоголю, зокрема рекламодавці мають попереджати про негативний вплив алкоголю на організм людини.
Питання до роздумів
Інформація про нелегальні наркотики
Нелегальні наркотики
«Момент, коли колешся не для того, щоб тобі стало добре, а щоб не було погано, настає дуже швидко» (Едіт Піаф).
Наркотики особливо небезпечні тим, що навіть одноразове їх вживання може призвести до наркотичної залежності. У зв’язку з фізіологічними особливостями організму в підлітків дуже швидко розвивається наркотична залежність (значно швидше, ніж у дорослих). Відомі випадки, коли перші експерименти з наркотиками закінчувалися смертю.
Люди, які вживають наркотики, значно більше, ніж інші ризикують отримати ВІЛ-інфекцію, оскільки вірус може передаватися через кров (під час використання одного шприца для ін’єкцій кількома людьми), а наркотики призводять до втрати контролю над поведінкою, адже вони сильно впливають на роботу головного мозку, нервову систему, та разом із цим – на самоконтроль.
Під дією наркотиків нервові клітини просто згорають. Різко знижується захисна реакція організму. Багаторазове проколювання вен може призводити до утворення тромбів і рубців.
Коли тромби відриваються й потрапляють до кровообігу, а відтак до серця та легенів, може настати смерть – тромб закриває доступ крові до життєво важливих органів. Мікроби з нестерильної голки можуть призвести також до абсцесу мозку, симптомами якого є сильний жар і конвульсії. У всіх цих випадках можлива кома або смерть.
Вживання дурманних токсичних речовин (тобто летких речовин, що використовують у побутовій хімії, бензині тощо) може пригнічувати функції дихання (можлива навіть зупинка дихання), порушення серцевої діяльності, а часом – непритомність і навіть смерть.
Під час вживання наркотиків різко погіршуються пам’ять, здатність до логічного мислення, засвоювання нової інформації, зосередження. Глибоко деформується особистість людини, розвиваються серйозні психічні захворювання. Процес деградації особистості дуже швидкий. У 30– 40 років наркомани і виглядають, і почуваються, і поводяться, як старі.
Питання до роздумів