Мета:
- познайомитися, пізнати один одного;
- створити сприятливу, дружню, шанобливу атмосферу для позитивної динаміки групи та взаємного навчання у програмі.
Структура заняття:
№ з/п | Назва активності | Час у хвилинах |
1. | Опитування перед початком програми | 20 |
2. | Попереднє письмове опитування для з’ясування емоційного стану учасників | 3 |
3. | Представлення тренерів та розповідь про програму «Вибір: право молоді» | 5 |
4. | Гра-знайомство «М’яч кидай – ім’я запам’ятай!» | 5 |
5. | Гра «Картки Бінго» | 14 |
6. | Розробка Кодексу Поведінки | 10 |
7. | Мозковий штурм «Ми програму починаємо і команду називаємо…» | 10 |
8. | Очікування «Гора» | 10 |
9. | Рефлексія / чаювання | 10 |
10. | Постопитування для з’ясування емоційного стану учасників | 3 |
Тривалість заняття | 90 |
Особливості заняття:
Перше заняття має налаштувати учасників на подальшу співпрацю, проходить у позитивній, дружній атмосфері.
Матеріальне забезпечення:
- опитувальники для з’ясування рівня компетентностей, на які спрямована програма;
- анкети для перед- і постопитування;
- надруковані Угоди на аркушах паперу формату А4;
- фліпчарт;
- 3-4 невеликих пластикових м’ячі або клубки ниток;
- папір формату А4;
- ручки;
- маркери;
- фломастери;
- скріпки/шпильки;
- кольоровий папір;
- ножиці;
- аудіозапис Ludovico Einaudi – The Mountain;
- гаджет, щоб робити знімки.
Підготовка до заняття:
- підготувати приміщення, де буде проходити заняття, для заохочення інтерактивного спілкування, зокрема, стільці треба розмістити у формі кола;
- переглянути мету та структуру заняття, взяти необхідне для нього матеріальне забезпечення.
Активність 1: Опитування перед початком програми
Завдання:
- визначити рівень знань та позиції учасників щодо ключових компетенцій, що будуть представлені у програмі.
Порядок дій:
Роздайте кожному учаснику роздрукований опитувальник (Додаток 1). Скажіть: «Незабаром ми всі вирушимо у цікаву подорож до здобуття нових знань та умінь. Перед початком програми нам важливо знати, як Ви розумієте ті чи інші поняття, як ставитесь до деяких речей. Тому просимо Вас дати відповіді та питання опитувальника».
Поради тренеру:
Проведення опитування перед початком реалізації програми є необхідним, оскільки у подальшому результати обробки і порівняння даних, отриманих до та після програми, стануть важливим інструментом оцінки її ефективності.
Активність 2: Попереднє письмове опитування для з’ясування емоційного стану учасників
Завдання:
- з’ясувати емоційний стан учасників на початку заняття.
Порядок дій:
Роздайте кожному учаснику роздруковану анкетку (Додаток 2). Поясніть, що для тренерів дуже важливо, який настрій сьогодні в учасників. Попросіть відповісти на пропоновані питання, обравши і позначивши відповідну цифру 10-бальної шкали.
Поради тренеру:
Поясніть учасникам, що підписувати їх не потрібно. Попросіть бути чесними. Задля збереження конфіденційності анкетки будуть закодовані. Такі анкетки будуть пропонуватися учасникам перед та після кожного заняття програми. Обробка отриманих даних дасть змогу порівняти емоційний стан кожного підлітка до участі у конкретному занятті та після. Це дозволить з’ясувати, чи пропоновані активності покращили / погіршили емоційний стан, і сприятиме аналізу проведеного заняття тренерами.
Активність 3: Представлення тренерів та розповідь про програму «Вибір: право молоді»
Завдання:
- розповісти про особливості програми «Вибір: право молоді»;
- зацікавити молодь у подальшій співпраці.
Порядок дій:
Тренери мають представитись, дати загальну характеристику програми, її мету, бажаний вплив та внесок у добробут та соціальну згуртованість місцевої молоді.
Вступне слово тренерів: «Сьогодні ми знайомимось з програмою-грою, яка називається «Вибір: право молоді». На нас чекають 25 раундів цікавого спілкування на різні теми: від особливостей спілкування з друзями, батьками, різноманітних ризиків до безпеки і поваги. Кожний раунд має свою мету, а загальною метою є прийняття вами відповідальних рішень в інтересах вашого майбутнього. Саме такі рішення відповідають інтересам суспільства та громад. Адже всі ми мріємо про дуже схожі речі: гарну сім’ю, дім, освіту, роботу, тощо. Запорукою успіху програми є ваша активна участь в ній. А ми, тренери, зробимо все необхідне щоб цьому сприяти».
Скажіть підліткам, що підчас кожного заняття оголошується тема. Потім група зосереджується на власних думках, досвіді та поведінці щодо цього питання шляхом опрацювання ряду вправ, спрямованих на сприяння обговоренню та спонукання до дискусії.
Спитайте в учасників, чи не заперечують вони щодо фотозйомки під час занять.
Зверніть увагу учасників, що паралельно у програмі будуть працювати чотири групи, що сформовані активних підлітків 8-х класів 20 шкіл нашого міста.
Поради тренеру:
У ході загального огляду пропонуйте групі ставити відкриті питання щодо цілей програми, наприклад – навіщо вони тут? Що вони очікують від програми? Це дозволить налагодити співпрацю між підлітками та тренерами.
Тренерам слід домовитися, хто і коли буде робити фото. Фото учасників групи під час конкретного заняття дуже важливі, оскільки вони стануть наочністю для пригадування важливих моментів, що були на кожному попередньому занятті.
Якщо будуть учасники, які заперечують щодо фотозйомки, то їхнє право буде реалізоване, не слід робити фото з ними. Якщо на фото під час спільної роботи потрапляє такий учасник, варто редагувати фото.
Активність 4: Гра-знайомство «М’яч кидай – ім’я запам’ятай!»
Завдання:
- познайомитися, запам’ятати імена один одного;
- налаштувати учасників на дружню та відкриту взаємодію.
Порядок дій:
Учасники групи стають у коло. Тренер кидає пластиковий м’яч учаснику, який стоїть у колі, і називає своє ім’я. Потім наступний учасник кидає м’яч іншому учаснику у колі і називає своє ім’я… і так, поки усі не кинуть м’яч і не візьмуть участь у грі.
Потім тренер кидає м’яч іншому учаснику і каже його/її ім’я. Наступний учасник кидає м’яч іншому учаснику у колі і каже його/її ім’я… і так далі.
М’ячі вводяться один за одним, гра прискорюється для створення більших веселощів та плутанини. М’ячі кидають відразу кілька учасників одночасно по колу, викрикуючи імена учасників, яким вони кидають м’ячі.
Поради тренеру:
Замість м’ячів можна використовувати клубки ниток.
Активність 5: Гра «Картки Бінго»
Завдання:
- учасникам познайомитися ближче між собою;
- виявити спільні інтереси та вподобання.
Порядок дій:
Кожному учаснику дається чистий аркуш паперу та кілька маркерів і фломастерів. Пропонується завдання розділити аркуш по центру, а потім ще на 3 частини по горизонталі так, щоб було по 6 квадратиків у кожного на аркуші.
Дайте підліткам кілька хвилин, щоб заповнити такі квадратики:
- авторитет, приклад для наслідування;
- улюблений спосіб проведення часу;
- улюблена музична група;
- хобі;
- майбутня професія;
- улюблений вид спорту.
Після того, як учасники закінчать заповнювати свої «Картки Бінго», попрохайте їх знайти інших учасників, які могли вказати такі ж відомості на Картках Бінго. Коли тренер говорить: «Почали!», вони повинні почати обговорення з іншими учасниками і знайти тих, у кого є схожа інформація на картках. Якщо вони знайшли такого учасника, вони повинні написати його ім’я над зображенням, яке у них співпадає.
Перший учасник, який знайшов 4-х друзів з однаковими даними, повинен крикнути: «Бінго!». Це означає, що він став переможцем. Інші можуть продовжувати пошук учасників зі спільними інтересами.
Коли всі знайшли максимальну кількість учасників зі спільними інтересами, підлітки повертаються до своєї групи і діляться досвідом.
Поради тренеру:
При обговоренні тренеру слід акцентувати увагу, що не дивлячись на те, що учасники з різних шкіл, районів міста, у них є багато спільного, що, безперечно, сприятиме командній роботі і успіху у пропонованій програмі.
Активність 6: Розробка Кодексу Поведінки
Завдання:
- виробити спільні правила для командної роботи;
- закріпити прийняті правила та норми в двосторонній Угоді.
Порядок дій:
Поговоріть про конфіденційність – все, що відбувається у групі, залишається таємницею, заняття повинні бути безпечним місцем, нічого не вийде за межі кімнати. Наприклад, тренери повинні гарантувати, що учасники знають, що вони не збираються говорити з їхніми батьками про щось із того, що буде обговорюватися та ін. Упродовж перших кількох раундів може бути доречно групі знати, що для нас дійсно цінною і необхідною є їхня думка, оскільки ми хочемо гарантувати, що:
а) усі беруть участь у процесі, який повинен відображати інтереси молоді;
б) ми повинні знати, чи вважають учасники програму корисною.
Кодекс Поведінки: перше правило програми – «Що сказано у групі – залишається у групі». Конфіденційність та довіра є ключовими!
Група має спільно ухвалити Кодекс:
- Що обговорювалося у групі – залишається у групі.
- Ніяких зауважень! Кожен має право на свою думку.
- Право на внесок – так само, як кожен має право на свій внесок – кожен має право не приймати рішення.
- Усі згодні – хоча ми повинні поважати думку та точку зору інших.
- Дотримуйтесь черги – не перебивайте один одного – у нас усіх є що сказати і досвід, щоб поділитись.
- Приходьте вчасно на кожне заняття.
- Робіть свій внесок у проект та виконуйте взяті на себе обов’язки у межах проекту із найбільшим залученням власних можливостей.
- Працюйте як одна команда – співпрацюйте, оскільки разом ви будете сильнішими і врешті-решт матимете кращий кінцевий результат.
Плакат з Кодексом Поведінки. Після узгодження Кодексу група повинна написати правила на плакат, який вони можуть зробити з використанням художніх матеріалів та канцелярії. Плакат повинен залишатися на стіні у приміщенні упродовж усієї програми.
Поради тренеру:
Угода із зазначенням обов’язків однієї сторони, зокрема тренерів програми, має бути підготована заздалегідь. Кодекс Поведінки учасники вписують самостійно в Угоду на основі демократично прийнятих правил взаємодії у групі. Угода може закріплюватися печаткою установи, у межах діяльності якої реалізується програма.
Активність 7: Мозковий штурм «Ми програму починаємо і команду називаємо…»
Завдання:
- сприяти згуртування учасників;
- спільно з усіма учасниками придумати назву команди.
Порядок дій:
Запропонуйте групі назвати їхню команду. Зверніть увагу, що паралельно працюватиме ще три групи, тому важливо мати назву, що дасть змогу кожній команді відрізнятися від інших.
Вироблення спільної назви відбувається завдяки мозковому штурму учасників. Усі ідеї слід записувати на фліпчарті.
Поради тренеру:
Якщо пропозицій щодо назви декілька, слід провести голосування і обрати ту, за яку буде віддано більшість голосів. Обрану назву можна проілюструвати емблемою, зробивши це під час заняття або ж запропонувавши учасникам подумати до наступного заняття, як це можна зробити.
Активність 8: Очікування «Гора»
Завдання:
- визначити очікування учасників групи.
Порядок дій:
Тренеру слід намалювати (вирізати) на аркуші ватману гору, що символізує шкалу лідерства і готовності діяти та представляти (вести) за собою громаду. Потім роздайте учасникам стікери і запропонуйте записати на них власні очікування від програми. Для створення сприятливого емоційного фону слід увімкнути аудіозапис Ludovico Einaudi – The Mountain. Після написання своїх очікувань учасники клеять стікери на зображену (вирізану) гору. Тренер має озвучити очікування дітей, зробити акцент на тому, щоб досягнути вершини необхідно активно включатись в пропоновану програму. (Як варіант, озвучити цитату із кінофільму Еверест: « –Я должен это сделать! Я подготовлюсь и совершу восхождение»).